Lednové vnadění

Lednové vnadění

Chladná voda se obyčejně spojuje s vnadícími směsmi spíše sladkými než masovými a více než jiné se opravdu osvědčují jemnější ovocné a kořeněné příchutě. Doporučují se směsi tmavé a jemnější, což má ve studené vodě určitě své opodstatnění.

Ryby nepřijímají mnoho potravy. Jejich metabolismus je pomalý, takže jim k zasycení stačí jen pár drobečků a navíc se ani příliš nepohybují. Po většinu času postávají letargicky na svých místech a nic okolo je nezajímá. Jen jednou, někdy dvakrát denně se trošku hnou a jsou ochotné sebrat nějaké to drobné soustíčko, ale v zimě to může být jen jednou za dva i více dnů. Záleží na počasí. Vnadění tedy v tuhle dobu mnohdy nepřinese kýžený efekt a často je spíše na závadu.

1

Svádí to samozřejmě k tomu, nevnadit. Ale já si myslím, že správné vnadění má i v tom nejhorším počasí své opodstatnění, pokud se ale provede správně, a ani v zimě většinou nechodím k vodě bez trošky krmení. Připravím si ho ale pohodlně doma, protože se mi nechce v ledové vodě u řeky máčet ruce. Někdo tvrdí, že voda z kohoutku není dobrá, protože obsahuje chlór, ale já myslím, že to nemá na nic vliv. Ještě se mi nestalo, že by mi krmení vlhčené touto vodou připravilo nějaké potíže. Během zimy, respektive v lednu a únoru, se obvykle zaměřuji na ostroretky. Znám místa, kde je jich dost a kde se s nimi mohu hezky pobavit. Často je chytám na plavanou, ale v poslední době raději na feeder, protože s ním mohu pohodlně chytat i v hlubší a proudivější vodě, kde dostávám větší kusy a kromě toho občas narazím i na jiné ryby. Nejčastěji na větší cejny a také kapry.

2

Při vnadění se držím osvědčeného s tím, že rovněž upřednostňuji spíše nasládle vonící směsi, ale co se chuti týká, dávám přednost směsím spíše slaným než sladkým a s barvou to také nevidím až tak jednoznačně. Tmavá barva je jistě dobrá a s krmením tmavší barvy se dá dobře chytat kdykoli v roce. Pokud ale lovíte v hlubší a nepříliš čisté vodě nevadí ani v zimě směs, která není úplně tmavá. Nejdůležitější ze všeho totiž je, aby lákala ryby a všechno ostatní je tak trochu mimo.

3

Během roku se mi bezvadně osvědčila směs Method feeder mix řeka a proto jsem se rozhodl, udělat s ním několik experimentů i v zimě. Tohle krmení není příliš tmavé, ani jemné, ale stačí pár malých úprav a dokáže bezvadně zabodovat i v zimě.

4

V první řadě je třeba zbavit krmení hrubších složek, k čemuž dobře poslouží jakékoli jemnější sítko. Potom je třeba přidat velmi jemnou, kalící hlínu a ještě jednu drobnost – sůl. Tyhle malé úpravy a hrubé síto změní tuhle směs k nepoznání a k mé radosti, když jsem ji zkoušel poprvé, podruhé i potřetí se rybám vždycky velmi líbila, což mi daly zcela jasně najevo množstvím dokonale čitelných záběrů, které jsem snad ve všech případech beze zbytku proměnil.

5

Ostroretkám tohle krmení chutná skvěle, tam, kde jsou podoustve, si rovněž dobře zachytáte, a myslím, že jsem díky němu dostal v zimě i několik celkem pěkných kapříků a slušných cejnů. Z počátku jsem si nebyl úplně jistý jak velký vliv má na početnost záběrů mé krmení, ale když jsem zkoušel chytat bez něho, počet záběrů klesl na třetinu. Jasně mě ale přesvědčilo to, že když jsem si jednoho kapříka odnesl, jeho útroby byly mého krmení plné.  Takže abych to shrnul. Dobře připravené krmení pomůže i v zimě, ale nelze spoléhat na to, že vám přitáhne ryby z širokého okolí. Je třeba správně vybrat místo a vnadit skutečně jen maličkým krmítkem. Pak bude všechno, jak má být.

Milan Tychler

6