Lis na vnadící směs a jeho využití
Lis na vnadící směs a jeho využití
Při lovu na malých, pomalu tekoucích anebo i stojatých vodách v těsné blízkosti břehu s jemným winklepickerovým prutem je na místě velká obezřetnost. Při lovu nakrátko jsou ryby varovány před možným nebezpečím nejen tím, jak se pohybujete na místě, ale především hlučným nahazováním. To, že je vnadění pomocí krmítka na všech typech vod skutečnou pomocí při lovu všech kaprovitých ryb nelze popřít, ale v tomto případě je služba krmítka spíše na závadu pro jeho přílišnou hlučnost. I v případě, že použijete opravdu malé krmítko, zkušené ryby budou vždycky varovány a jejich záběru se dočkáte jen výjimečně. |
Často můžete na mnoha vodách sledovat velké ryby v mělčinách nebo v těsné blízkosti břehů a jistě víte, že dostat je na háček je skutečným oříškem. Nejčastěji je zahlédnete v tu chvíli, kdy přicházíte k vodě. Sotva je zahlédnete a už mizí. Můžete tedy sami ze své zkušenosti potvrdit, že tyhle ryby ve vodě jsou a že pravidelně navštěvují pobřežní zónu. Jak vidno, jsou pro ně pobřežní partie z nějakého důvodu zajímavé, ale počínají si tu také, jistě po předešlých zkušenostech, opravdu opatrně.
Z mých dlouholetých zkušeností vyplynulo, že když tyhle ryby po příchodu k vodě odplouvají do hloubky pomalu, je možné je za určitých podmínek chytit. Jestliže však odplouvají v divokém úprku, je celkem zbytečné se o ně dál zajímat. Lov takových ryb tedy začíná už v tu chvíli, kdy přicházíte k vodě. Nesmíte je vyděsit hned na začátku. Ony se jen skryjí ve větší hloubce a v klidu čekají na věci příští. Jestliže budete v klidu, začnou se po chvíli zase zajímat o potravu. Nejsou daleko, popojíždí okolo příbřežní svahové hrany. Nahodíte-li své nástrahy právě sem a budete-li dost opatrní, máte velkou šanci na záběr některé z nich.
Nejčastěji takto můžete sledovat kapry a pěkné tlouště. Oba rybí druhy velmi dobře reagují na vnadění, ale jak již bylo řečeno na začátku, krmítko teď není to pravé a vnadění návnadovými koulemi také nepřipadá v úvahu. Je tu ale jedna možnost jak předložit svou nástrahu před zvědavé rybí tlamy i s dostatečným množstvím vnadící směsi aniž byste je opět vyplašili. Stačí použít lis na vnadící směs. Jeho pomocí vytvoříte velmi snadno větší nebo menší porci návnady, podle toho jak velký lis použijete. Pomocí lisu můžete přímo na vlasec namáčknout porci návnady připomínající velkou peletu, kterou necháte sklouznout až k háčku, o který se opře. Teď můžete lehkým pohybem nahodit na vyhlédnuté místo nástrahu současně i s krmením. Směs nalisovaná přímo na vlasci zcela nahradí jakékoli krmítko nebo PVA materiál a celé se to chová jako velmi účinný systém method feeder. Jde to udělat i tak, a tento způsob doporučuji, že do lisu nejdříve vložíte háček s nástrahou a pak přidáte vnadící směs, kterou silně smáčknete. Tohle už je úplně dokonalé.
Jednu, vlastně dvě slabiny ale tento způsob předkládání nástrahy má. Můžete takto lovit jen na opravdu krátké vzdálenosti, protože tento způsob nesnáší žádný prudký švih. Je to jisté omezení, ale vzhledem k tomu, že máme v úmyslu lovit nakrátko, není to problém. Horší je to, že je celá sestava příliš lehká na to aby se dal oproti ní dobře napnout vlasec, což je důležité pro správnou signalizaci špiček. Z tohoto důvodu je třeba na vlasec přidat alespoň nějakou zátěž. Řeším to tak, že navléknu na vlasec obratlík a na něj přivážu kousek vlasce, na který pak podle potřeby namáčknu potřebné množství bročků. Jako zarážka této lehké průběžné zátěže poslouží opět jeden menší broček. Lovím tedy s průběžnou sestavou a přitom nemám na vlasci jediný uzlík, vyjma toho, kterým je přivázaný háček. Výhodou je to, že mohu velikost zátěže velmi jednoduše a rychle měnit podle potřeby, stejně tak jako upravovat vzdálenost zátěže od háčku.
MT