S feederem jednoduše a lépe díl II. 6/2015
Jak vybrat tu správnou špičku
V minulém dílu o feederu jsem zmínil, velkou důležitost špiček. Každý feederový prut je vybavený několika špičkami. Obvykle jsou tři, ale může jich být i pět. Také jsem zmínil to, kdy jakou špičku použít, ale rád bych řekl ke špičkám ještě něco víc. Protože je to opravdu důležité.
Špičky se vyrábí buď ze sklolaminátu, nebo z grafitu, přičemž ty laminátové bývají obyčejně těmi nejměkčími z výbavy prutu. Mohlo by se zdát, že sklolaminát je v rybařině už dávno překonaný, ale pro výrobu špiček se pro svou houževnatost a odolnost mimořádně hodí. Laminát má skvělou „dlouhou“ akci a proto se svých starých prutů vybavených těmito špičkami nezbavuji. Výroba grafitových špiček je mnohem náročnější a skutečně dobrá grafitová špička je nejen drahá, ale ne všichni výrobci takovou špičku skutečně udělat umí. Z mého pohledu nejlépe signalizují záběry špičky dlouhé s velmi pozvolna ujímanou akcí. Taková špička, která se ohýbá při zátěži už od své poloviny, signalizuje mnohem lépe než špička s vrcholovou akcí, protože má mnohem delší pracovní rozsah. Jednoduše řečeno, při stejném zatížení opisuje vrchol špičky mnohem delší oblouk než špička, u které se ohýbá při záběru jen krátký kousek. Proto je při výběru prutu vždycky dobré přihlédnout k tomu, jakými špičkami je vybaven a také zda se dají případně špičky i dokoupit, protože nehody se prostě stávají.
Při běžném a správném používání se špičky obvykle nelámou, avšak může se stát, že se při nahození přehodí vlasec přes očko, anebo při zdolávání ryba a jejím podebírání krátkým podběrákem dostanete prut do nepříznivého úhlu a špička prostě praskne. Všechny tyto věci je třeba bedlivě hlídat, protože některé špičky mohou mít cenu i třetiny prutu.
Na některých špičkách udává výrobce hodnoty, obyčejně v uncích (oz). Například většina prutů typu medium je vybavena špičkami 1,2 a 3 oz. Při správném značení to znamená, že při vodorovně položeném prutu bude špička 1oz pod 28g směřovat k zemi. Ovšem u většiny špiček je toto označení spíše jen orientační abyste prostě věděli, která špička je měkčí a která tužší. Může se snadno stát, že špičky se stejným označením, ale od různých výrobců, se budou chovat naprosto jinak. Některé špičky jsou od sebe odlišeny jen barevně a jakékoli popisky prostě chybí. To není závada, pokud se špičky chovají správně a dobře signalizují záběry.
Jak jednoduše rozeznat špičky bez označení? Prostě je všechny najednou uchopte za koncové očko, držte je vodorovně a konce špiček pak pusťte. Konec té nejměkčí samozřejmě klesne nejníže. Pak už jen stačí zapamatovat si která je která a podle podmínek je pak používat.
Výběr správné špičky a její správné předepnutí po nahození vám hodně usnadní sledování záběrů a to je při začátcích s feederem hodně důležité. Později budeme řešit další věci, jako je ještě větší zviditelnění záběrů úpravami koncových montáží, ale když bude už základ, tedy výběr špičky špatně, moc se toho vymyslet nedá.
Pokud tedy máte vybraný správný prut se správnými špičkami, je čas na něj nasadit naviják, ale o tom zase příště. Skvělé pruty naleznete zde: http://www.chytiljsem.cz/feederove/