7 jarních rad
Se zpožděním zveřejňujeme i článek od Dalibora, který vyšel na jaře v časopise Kaprománie.
V době, kdy tvoříme tyto otázky, začíná opravdu přicházet pozvolna příjemné jarní počasí s teplotami kolem 12 stupňů. Vymýšlet otázky na tematické rybaření v průběhu roku se zdá být někdy trochu se opakující nebo alespoň jsou témata podobná. Nicméně všichni víme, že ani jeden rok nebývá zcela stejný, neboť i jednotlivá roční období mají výkyvy, takže podobná otázka mívá většinou odlišnou odpověď. Uvidíme, jak nám odpoví zkušení rybáři na téma jaro…Jdeme na to.
1. Jak jsem se již v úvodu zmínil, jaro je zde a tedy stále ještě chladné vody, možná i měnící se teplota ovzduší. Jaký přístup poradíš našim čtenářům?
Tak za prvé bych jim určitě poradil, aby neseděli doma a šli to minimálně někam nahodit a vyzkoušet. Ale v tomhle u většiny zapálených rybářů asi problém nebude a po delším zimním půstu si každý rád svou výbavičku vystaví na jarním sluníčku a vymáchá ve vodě své nástrahy i za předpokladu, že to nepípne. V následujících odpovědích na otázky se Vám budu snažit popsat několik mých tipů a způsobů lovu v pomalu se ohřívající, ale pořád stále studené vodě. Určitě zde nechci psát výrazy ve smyslu „tohle je tutovka“, to totiž není nikdy. Při lovu do sebe musí zapadnout velké množství proměnných a k tomu patří někdy i trocha štěstí a na jaře to platí obzvlášť. Podělím se s Vámi o část mých zkušeností, ale co si z toho následně vezmete je jen na Vás.
2. Co revír, jiné dno, hloubka a tedy i teplota vody. Co bys na toto téma mohl povědět z pohledu svých zkušeností?
Na jaře se snažím vyhledávat revíry, které jsou spíše mělké a rychleji se prohřívají. Nepouštím se do žádných experimentů s novými revíry, ale využívám své znalosti a navštěvuji již pro mě známé revíry. Kdybych se však vydal chytat na neznámý revír, snažil bych se najít místa, která jsou spíše mělčí a opírají se do těchto míst sluneční paprsky. Kapr dokáže rozpoznat i malé nuance v teplotě vody a bude se na jaře tlačit do teplejší vody.
Menší revír s hloubkou do 4 metrů.
Pruty nahazuji na mělčinu k rákosí.
Lysec z pozdního jara loňského roku chycen na mělčí části jezera.
3. V KaproMánii se objevuje spousta různých montáží a systému pro lov kaprů a jsou velmi často cíleny na jednotlivá roční období, ale některé jsou posuzovány jako celoroční. Jaký máš Ty názor na tuto problematiku?
Byly chvíle, kdy jsem hodně experimentoval s koncovými montážemi, opravdu jsem toho vyzkoušel hodně, od klasiky přes dlouhé půlmetrové návazce z jemné šňůrky až po krátké 10cm návazce z fluorocarbonu. Dneska už ve většině případů používám potahované šňůrky a moc velkou vědu v tom nehledám, na jaro volím pouze menší libráže. Stáhnu kousek potahu a uvážu “kombinovanou“ montáž v délce okolo 15-20cm. Více než tunění návazců se věnuji hledání ryb. Můžete mít sebelepší montáž, ale když ji hodíte na místo, kde ryba ani nepropluje, tak máte smůlu.
V poslední době se k nám z Anglie dostalo chytání na „Chod Rig“ montáže, dnes již všem kaprařům dobře známé. I já jsem šel s dobou a začal “Chod Rig“ montáže používat a je pravda, že z jara je to dosti účinná zbraň, která mi přinesla velký počet záběrů. Určitě doporučuji vyzkoušet.
Potahované šňůrky, které používám.
Chod Rig“ v mém podání. Používám sadu na tvorbu helikoptérové montáže od firmy AvidCarp.
Šupináč chycený na samotný pop-up doplněný pouze PVA přívěsem s peletkami.
4. Jaké nástrahy preferuješ pro jarní lov? Jaké příchutě a jaké velikosti používáš? Prostě popiš, co ti funguje.
Co se týká nástrah, tak na „Chod Rig“ používám samotné plovoučky vymáčené v esenci. Na klasickou montáž používám menší průměry boilie okolo 16-18mm, které ořezávám a doplňuji 10 mm plovoučkou. Nakonec ještě nástrahu obalím obalovacím těstem. Když ryby začnou brát, většinou začnou ty menší, nemám problém nasadit i boilie o průměru 24 mm, které doplním 14 mm tzv. plyšákem, jedná se o Highlite od firmy AvidCarp. Tento plyšák neutrálně vyváží nástrahu a kapr takovéto sousto nasaje s velkou lehkostí. Na jaro si většinou vybírám sladké boilie jako je Banana/Fish a nebo boilie s velkým podílem robin redu jako je červený Rambo nebo Pitbull Krill.
Mé oblíbené boilie Pitbull Krill, na které chytám po celý rok.
Highlite od firmy AvidCarp je skvělá vychytávka pro nadlehčení Vašich nástrah. Má vyšší vztlak než obyčejný pop-up. Ideální i pro chytání ve vodním sloupci na tzv. „Zig Rig“.
Montáž s 24mm koulí doplněna bílým Highlitem je mou oblíbenou celoroční montáží.
Jarní kapr, který neodolal většímu soustu 24mm kouli Krillu s plyšákem.
5. Zatraktivňuješ nějakým způsobem své nástrahy a jestli ano tak jak? Používáš nějaké boostry, dipy nebo třeba obalovačky?
Jak jsem již uvedl výše, tak plovoučky zatraktivňuji většinou sladkými esencemi. Teď zrovna zkouším esenci banán a rebarbora. Boilie zatraktivňuji obalením do obalovacího těsta nebo jej jenom ořežu, aby rychleji uvolňovalo. Dipy používám jen velmi zřídka, a to už většinou jako nouzovku, když už nevím co pod háček dát. Velmi často používám přívěsy z PVA punčochy, do které buďto na jemno nadrtím boilie a nebo s oblibou použiji minipeletky od firmy Sonubaits. Hodně se mi osvědčila příchuť Spicy Sousage a Krill. V peletkách je velmi malé množství oleje a proto se i ve studené vodě velmi dobře rozpouští.
Nástraha obalená v obalovacím těstě „Famózní švestka“.
Minipeletky Krill nachystány v PVA punčošce.
6. Klasická otázka…Tvoje TOP nástraha a návnada v tomto období?
Top nástrah mám několik, ale na jaro je mým favoritem 18 mm boilie Banana/Fish doplněné 10 mm plovoučkou s příchutí bílé čokolády od firmy Sonubaits, a to vše ještě obalené v obalovacím těstě s příchutí švestky. Top návnadou je pro mě samotné boilie různých druhů a různých průměrů dohromady. Co pokládám za důležité je, aby bylo boilie čerstvé a méně vysušené. Takové boilie začne ve studené vodě rychleji pracovat a je tím pádem více atraktivní. Dalším tipem je použití méně vajec při míchání těsta, boilie potom není tak utažené.
Boilie Banana/Fish s 10mm plovkou bílá čokoláda.
Banánové boilie používám i ke krmení.
Pěkně stavěný lysec z loňského jara, který neodolal banánu.
7. A na závěr oblíbená otázka: Tvůj TOP TIP.
Můj top tip nebude o top nástraze ani o top montáži, chtěl bych spíše zabrouzdat do problematiky hledání top místa a představit několik pomůcek, které nám to hodně ulehčí.
Hodně často si u vody všímám rybářů, kteří dojdou k vodě a někam to naslepo nahodí a následně se diví, že nic nechytí (samozřejmě existují i výjimky, kdy lovec zná daný revír do posledního detailu). Přitom není nic jednoduššího, než si vzít marker a prozkoumat si dno a hloubky na ploše, kde chceme lovit. Stačí několikrát nahodit do vějíře a poměřit si hloubky. Já se většinou snažím najít mělčí lavice v ideálním případě s tvrdým dnem. Mám rád, když nahodím a tzv. to cinkne o tvrdé dno. Když mám marker na místě, kde chci chytat, tak si do jeho blízkosti nahodím jeden svůj chytací prut a také prut s raketou. Na chytacím prutu si pomocí elastické gumičky udělám značku na vlasci u navijáku a prut s raketou si zaklipuji. Chytací prut si neklipuji, protože kdyby přišla jízda, mohl by to kapr uřezat o klip anebo by sebral celý prut. Další dobrou pomůckou jsou distanční tyče, které umožňují úplně přesné naměření vzdálenosti, kde chceme chytat. Máme tedy naměřeno a díky značce na vlasci není problém nahazovat svou montáž stále do stejného místa. Dříve jsem marker ve výbavě neměl, a proto jsem si nebyl moc jistý, na jakém místě mé montáže leží. S použitím markru je to mnohem lepší. Podle mě je to skvělá pomůcka, která dokáže zefektivnit můj lov. Určitě všem doporučuji vyzkoušet.
Markrovací set pro snadné měření hloubky.
Sestavený marker, aneb můžeme začít měřit hloubky.
Marker si dočasně nechám nahozený na lovném místě. Je jednodušší krmit na dobře viditelný bod na hladině.
Značkovač – elastická gumička k vytvoření značky na vlasci.
Jednoduché použití – 1. vytvořit smyčku podél vlasce.
2. několikrát protáhnout volný konec gumičky smyčkou (cca 5-7krát).
3. dotáhnout uzel a ustřihnout cca 1cm od uzlu přebývající konce.
Díky značce budete přesně vědět, do jaké vzdálenosti nahodit vaše montáže.
Ukázka použití distančních tyčí, pro odměření přesné vzdálenosti.
Kapři z letošního jara.
Doufám, že Vám mé tipy přinesly alespoň několik nových informací, které můžete uplatnit při Vašem jarním lovu. Petrův zdar.
Dalibor Koutný