S feederem jednoduše a lépe díl VIII.  9/2015

Háčky pro lov feederem

 Háček je jednou z nejdůležitějších pomůcek rybáře a je až s podivem, jak málo pozornosti mu někteří rybáři věnují.  Ty doby, kdy stál háček 50 haléřů, už jsou dávno pryč. Také je pryč doba, kdy jsme vybírali jen z několika málo typů a velikostí, ale někteří rybáři nechtějí do kvalitního háčku investovat i když někdy je to úplná tragédie nač vlastně chytají.

002

Při lovu feederem je volba háčku mimořádně důležitá a o úspěchu tu rozhoduje nejen tvar háčku, ale především jeho ostrost. Ostrost háčku je při lovu feederem mimořádně důležitá a nikomu tuhle skutečnost neradím podceňovat.

004

Například při lovu s koncovou sestavou typu páternoster, anebo při lovu s krmítky method feeder, je ostrost háčku naprosto stěžejní záležitostí. Pouze velmi ostrý háček v kombinaci s těmito „pevnými“ sestavami má šanci se k rybí tlamě „přilepit“ a my pak můžeme úspěšně dokončit celou akci mírným přiseknutím, aby háček vniknul dostatečně hluboko do tkáně v rybí tlamě. Ostrý háček se musí doslova lepit na prsty a dobrý háček si také musí svou ostrost podržet co možná nejdéle.

006

Na trhu je dostatečné množství háčků nepřeberných tvarů, velikostí i kvality. Co se ceny týká, nemyslím si, že ty nejdražší háčky musí být nutně vždycky nejlepší, ale cena může být skutečně jakýmsi přiměřeným indikátorem kvality. Ale i levnější háčky mohou být použitelné. Jejich jediným problémem je to, že prostě brzy otupí.

008

Drtivá většina háčků se tváří opravdu ostře, ale u některých brzy zjistíte, že jejich hrot nepříjemně drhne a pomalu se na ně nedají napíchnout ani masní červi. Mimochodem právě na nich poznáte jak to s ostřím háčku doopravdy je. Na pařené housce, či měkké kukuřici z plechovky na to ani nepřijdete.

009

Jaké háčky tedy využijeme pro lov feederem? Škála je tu velmi široká, protože je zde i široká škála používaných nástrah. Jiné háčky používáme při klasickém lovu a jiné při lovu s nástrahami umístěnými mimo háček.

010

Můžeme použít háčky s lopatkou i s očkem, s protihrotem i bez něj. Háček volíme vždycky s ohledem na nástrahu a při lovu feederem platí, že pokud nástrahu nastražujeme přímo na háček, měl by být vždycky co největší možný vzhledem k velikosti nástrahy, protože se tím zvýší pravděpodobnost správného zaseknutí. Při lovu feederem nám ryby nedávají moc času na zaseknutí a proto zde ostrost a velikost háčku sehrává podstatnou roli.

hh

Jak si ale vybrat ten správný háček? Jsou jen dvě možnosti. Buď dáte na radu zkušenějšího a budete mu věřit, anebo budete prostě zkoušet a vhodné háčky si najdete sami. Možná to chvíli potrvá, možná budete mít štěstí a trefíte se hned napoprvé. Ale i když budete se svými háčky spokojení, vůbec není na škodu čas od času vyzkoušet něco nového.

Často se vedou diskuse o tom, zda používat háčky s protihrotem nebo bez nich. Vyzkoušel jsem obojí a musím říci, že se kloním k variantě mikropritihrotu, nebo zamáčknutému protihrotu. Tato varianta podle mého názoru poškozuje ryby nejméně a háček drží na místě. Pokud bych se měl striktně rozhodnout mezi háčkem bez protihrotu a s ním, zvolím háček s protihrotem. Naštěstí se dá protihrot vždycky zamáčknout a tak si variantu „mikroprotihrotu“ vlastně vytvořit, a to mi vyhovuje ze všeho nejvíce.

MT