S feederem jednoduše a lépe díl IX.  10/2015 

Spojovací prvky koncových montáží

Lov feederem není nic jiného než položená na velmi jednoduchém základě. Ryba uchopí nástrahu, která leží na dně, napne vlasec a špička pak signalizuje záběr. K tomu, abychom dostali nástrahu na dno, potřebujeme zátěž a pak už jen nástrahu napíchneme na háček.  Abychom udrželi zátěž na vlasci v jenom místě a neklouzala k háčku, je ještě zapotřebí nějaká zarážka a už můžeme lovit. Tak jednoduché to je a jednoduché věci často fungují nejlépe. Ovšem většina koncových sestav při lovu feederovým prutem je mnohem sofistikovanější.

Složitější montáže mohou v některých případech hodně pomoci a používáme je především proto, abychom více zviditelnili záběr, anebo dokázali zajímavěji předložit nástrahu a tak snáze oklamali ryby, které právě neberou podle našich představ.

Při lovu feederem proto často používáme návazce. To má samozřejmě svůj dobrý důvod. Při nahazování těžších zátěží a krmítek prostě nemůžeme použít tenký vlasec. Ten sice může stačit pro zdolání ryb, ale nikoli pro odhození těžšího krmítka. Pomocí slabšího vlasce se nám daří snáze oklamat ryby, protože jej neodhalí tak snadno jako vlasec silnější.

Hlavní vlasec můžeme s návazcem spojit jednoduše pomocí dvou smyček, ale mnohem častěji se používají různé spojovací prvky. Nejčastěji je to obyčejný malý obratlík. Při použití obratlíku navíc zabijeme dvě mouchy jednou ranou, protože obratlík navíc poslouží jako zarážka zátěže nebo krmítka. Obratlík je jednoduché a funkční řešení. Jedinou vadou je, že pokud spojíte návazec s obratlíkem, toto spojení se hůře rozdělává a když se vám to podaří, zůstává smyčka na návazci zdeformovaná. Proto je lépe použít například fine quick snap. To je také obratlík, ale jedno jeho očko je otevřené, takže se do něj návazec snadno zavěsí a zase vyjme. Aby návazec samovolně nevypadl, převlékne se přes otevřené očko gumová návlečka. Tohle je naprosto ideální řešení pro případnou rychlou výměnu návazce při potřebné změně velikosti háčku, průměru či délce návazce nebo jeho přetržení. Na trhu je k dostání několik typů a velikostí quick snap. Pro lov feederem se používají ty nejmenší.

Pokud lovíte rádi s průběžnou koncovou sestavou, můžete použít plastový kaprařský klip na zátěže. Není to běžné spojení při lovu feederem, ale použitelné je. Jeho výhodou je především to, že se dá použít jako spojení pevné i průběžné. Kdo rád loví větší kapry silnějšími feederovými pruty, bude mu tohle řešen hodně blízké. Výhodou je stejně jako u fine quick snap snadná a rychlá výměna návazců, stejně tak jako výměna zátěží nebo krmítek.

Další variantou je plastová varianta quick change beads. Plastová spojka umožňuje rychlé spojení i výměnu. Často se používá při lovu s krmítky typu method feeder.

Pro připevnění krmítka nebo zátěže k hlavnímu vlasci se používá velmi často kombinace karabinky a obratlíku. K dostání jsou samozřejmě i jiné varianty s plastovými kluznými pouzdry, ale ať je průjezd takový nebo onaký, všechny splňují tentýž účel – jejich pomocí je připevněna zátěž nebo krmítko k hlavnímu vlasci, zajišťují hladký průchod vlasce a umožňují snadnou výměnu krmítka nebo zátěže.

V každém případě je vždycky zapotřebí pamatovat ne jednu věc: Koncová sestava má být jednoduchá, účelná a každý uzlík navíc ji oslabuje. Jakýkoli prvek navíc může působit spíše kontraproduktivně než pozitivně. Proto volte všechno uvážlivě, obratlíky ani jiné spojky nepoužívejte zbytečně velké, aby byla koncové sestava co nejméně nápadná.

MT