S feederem jednoduše a lépe díl XII.  11/2015 

Použití krmítek method feeder

Princip lovu s krmítky method feeder  je velmi jednoduchý – na krátkém návazci nabízíme nástrahu, na kterou ryby upozorňuje malá hromádka zajímavého krmení předkládaná pomocí otevřeného krmítka method feeder. Mohlo by se zdát, že na tvaru a hmotnosti krmítka příliš nezáleží, protože jeho hlavní prioritou je dostat ke dnu právě onu hromádku krmení a nic víc. To ale není pravda ani z daleka. Velkou roli zde sehrává především hmotnost krmítka.

Při tomto lovu využíváme výhody, které nám poskytuje hmotnost krmítka, napnutý vlasec a nástraha umístěná mimo háček, přičemž umístění nástrahy mimo háček nemusí být podmínkou.

Podívejme se, jak to v ideálním případě funguje. Do formičky vložíme nástrahu umístěnou mimo háček, naplníme formičku vnadící směsí, pak do formičky vtlačíme krmítko a vzápětí z ní vytlačíme krmítko úhledně napěchované vnadící směsí, pod jejímž povrchem je uschovaná nástraha s krátkým návazcem.

Proč ale používáme krátký návazec v délce 7-15cm a proč nástrahu schováváme do krmení? To je jednoduché. Má přece smysl nástrahu předkládat v místě, kde je koncentrovaná návnada, tedy u krmítka a ne kus od něj, protože u krmítka je dříve nalezena a přijata s menší obavou. Když ji tedy vtlačíme do směsi a použijeme krátký návazec, máme jistotu, že bude ležet vždycky v těsné blízkosti krmítka nebo přímo na hromádce vnadící směsi. Výhodou je také to, že pokud nástrahu schováme do krmítka, celá sestava má lepší letové vlastnosti a návazec se nemůže při hodu nijak zamotat. Díky moderním krmítkům pak máme jistotu, že na dno dosednou svou těžší základnou a nástraha pak bude vždycky nahoře. Trvá skutečně jen pár chvil, než se horní vrstvička krmení uvolní a nástraha je volná.

Když připluje ryba, kterou by měla upoutat hromádka vonícího krmení, bude ho nasávat a spolu s ním nasaje i nástrahu. A právě v tuhle chvíli zafunguje menší volný velmi ostrý háček, hmotnost krmítka a napnutý vlasec. Čím bude krmítko těžší, tím větší je pravděpodobnost, že přidrží spolehlivě háček v rybím pysku a ta se v podstatě sama zasekne. Na břehu se pak záběr projeví plynulým ohnutím špičky a následným tahem. Je to taková klasická kaprařina v jemném provedení.

Pokud by bylo krmítko příliš lehké, může se stát, že se ryba háčku zbaví, zvláště pak v případě, že je nástraha přímo na háčku, anebo je háček tupý. Pokud se tedy rozhodnete pro tento lov, myli byste vědět, že hmotnost krmítka a ostrost háčku jsou v tomto případě prioritou číslo jedna a i pokud lovíte v krátkých vzdálenostech, mělo by mít vaše prázdné krmítko hmotnost alespoň 30g.

V opravdu krátkých vzdálenostech se dá lovit i s lehčími krmítky. To je pravda. Pak ale nemůžete v žádném případě spoléhat na to, že se ryba sama zasekne, nýbrž musíte prut hlídat stejně, jako když lovíte s běžným krmítkem a nástrahou na návazci dlouhém okolo 40cm. Jakmile špička prutu naznačuje záběr, je třeba urychleně zaseknout. Pokud však lovíte s těžším krmítkem a ryba se zasekne sama, stačí jen rychleji zvednout a podržet prut. Zdolávání pak ve všech případech musí probíhat klidně, protože používáme poměrně malé háčky a vždy existuje nebezpečí, že se ryba z drobného háčku vytrhne. Háčky jsou sice pevné a vydrží mnoho, avšak nikdy nevíme, v kterých místech se háček zasekl. V ideálním případě to bude v tvrdé části pysku, což je v pořádku a ryba bude s největší pravděpodobností bezpečně zdolána. Nejdříve ale musí ryba zabrat. O tom, jak ji co nejlépe přilákat, zase příště …

MT