S feederem jednoduše a lépe díl XIII.
Strategie lovu s krmítky method feeder
S krmítky method feeder se loví tak, že buď pečlivě vyberete místo, kam krmítko nahodíte a budete trpělivě čekat, anebo si místo předem připravíte vnaděním a pak na něm pomocí tohoto krmítka lovíte. Krmítka method feeder neslouží k vytvoření nějaké krmné plochy a nedá se do nich umístit živá návnada. Musíte tedy vytvořit lovné místo jiným způsobem, například pomocí krmné rakety, prakem, rukou, nebo jiného typu krmítka.
K tomu nejlépe poslouží buď pelety, nebo pelety smíchané s částí vnadící směsi. Samozřejmě bude fungovat i kukuřice, kukuřice s řepkou a vůbec různé mixy partiklů a pelet nebo drceného boilie. Výběr je ale důležitý, protože na některých vodách si pomocí příliš drobného partiklu a vnadící směsi můžete přitáhnout na loviště spousty drobných ryb a pak není snadné se jich zbavit. Proto je vhodnější, pokud vám tedy jde o kapry, soustředit se spíše jen na hrubší sousta, anebo použít směs jen velmi omezeně, aby ji drobné ryby rychle zlikvidovaly.
Není na škodu, když se v počátku vnadění objeví na lovišti drobné ryby, protože právě ony mohou upozornit kapry na potravu. Tato taktika se dobře osvědčuje u delších výprav, ale ne tehdy, když si s feederem vyrazíte k vodě jen třeba na dopoledne nebo odpoledne.
Cílem založení krmného koberce je zaujmout, zastavit a udržet kapry co nejdéle na jenom místě a vaše krmítko s voňavou směsí, které je na takovém koberci nalezeno mnohem rychleji než samostatná nástraha bez krmítka, pak zabezpečí to, že bude rychle nalezena i nástraha, která leží v jeho bezprostřední blízkosti, nebo přímo v hromádce krmení.
Díky plošnému zakrmení se můžete dočkat více záběrů v krátké době. Oproti lovu jen s krmítkem bez dalšího vnadění je to samozřejmě více práce a vyšší to náklady, o které tu ale samozřejmě nejde, ale několikanásobně tak zvýšíte svou šanci na úspěch. Samotné krmítko s nástrahou je samozřejmě neporovnatelně lepší volba než pouze zátěž s nástrahou, ale lovit s krmítkem method feeder na předem provnaděném místě je opět něco úplně jiného.
Takové otevřené krmítko na provnaděné ploše je věc, která v žádném případě nezůstane neobjevena a podle mě je ti velmi dobrá varianta. Lov bez předchozího vnadění proto volím jen v případě, že jsem velmi omezený časem, anebo na malém revíru, který dobře znám a mám jasnou představu o tom, jak je profilované dno, takže mohu své nástrahy s krmítky umístit na ta správná místa, respektive tam, kde se domnívám, že by se tam měli kapři zdržovat. Je jasné, že ten, kdo má dobrou znalost revíru, je vždycky o krok před ostatními, ale ten kdo k tomu navíc ještě správně vnadí je na míle vzdálený všem ostatním. Ovšem spoléhat jen na to, že něco hodíte do vody a ryby se z toho hned zblázní, by bylo trochu bláhové.
Krmení a jeho množství je třeba vždycky vybírat s rozmyslem a s ohledem nejen na momentální podmínky, které zahrnují roční období, teplotu vody, ale i množství a velikost ryb v revíru. Opravdu to není jen o kvantitě a méně mnohdy znamená více. O tom ale zase příště.
MT