Jarní chytání kaprů
1. Příroda již voní a jaro je evidentně za dveřmi, jak se připravuješ na jarní rybaření?
Jelikož nám jaro klepe na dveře dříve než obvykle, proto se už od poloviny února aktivně věnuji rybaření. Někdy si říkám, jestli nejsem blázen, v takovém nečase někde chodit … ne nejsem, je nás více. Ale protože se kapraření věnuji už hodně dlouho, tak bych se chtěl s vámi podělit o několik poznatků„co a jak“ funguje ve studené vodě, jaké je ideální počasí právě v tomhle období, abychom dosáhli co nejlepšího výsledku.
2. Co máš na jaru u vody nejraději?
Na jaře mám nejraději to, že se život kolem nás postupně probouzí, a já nechci přijít o ten první okamžik, kdy se ryba začne rozjíždět po revíru a shánět první potravu. To bych ale musel u vody sedět nepřetržitě a vystihnout ten správný okamžik. Proto raději hodně času věnuji vyhledávaní nových míst, pozorování aktivity ryb ( kde se kapři můžou zdržovat ) – tohle je docela důležité, protože jen kvalitní krmení vám rybu nechytí, i když se nám místo ze břehu zdá být perfektní. Vyhledávám určitě místa, kde jsou překážky ( stromy, kořeny, tráva, nepřístupné místo ) – tam se ryba cítí bezpečně.
Minulý rok jsem většinou své montáže pokládal i nahazoval pod břehy nebo kolem břehů, určitě se tomuto přesnému chytání budu věnovat i letos, protože tenhle způsob mě přinesl hodně pěkných kaprů – opravdu stačí najít „Kapří stezku“ a výsledek se brzy dostaví. Ano, kapři mělkou vodu kolem břehu vyhledávají a pravidelně navštěvují …
Jarní počasí – co je asi důležité a potvrdilo se mě – záběry přicházejí v době, kdy jdou dešťové a sněhové přeháňky jedna za druhou a vane dost silný západní vítr. Naproti tomu, když je krásně, slunce svítí a téměř bezvětří, tak aktivita ryb klesne k nule. Z těchto zkušeností jsem vytvořil jednoduchou základní rovnici: čím hnusnější počasí, tím více záběrů.
3. Můžeš nabídnout nějaký svůj tip právě na jarní rybolov?
V tomhle období je dobré vsadit na atraktivitu nástrah, proto zkouším různé boilies namáčet do dipů nebo použít obalovací těsto, pak dosáhnu většího potravního signálu pro kapry v chladné vodě. Hodně se mě osvědčilo chytáni na samostatný pop-up boilies, stačí 2-4 cm na dnem, pro rafinované kapry super nástraha ve studené vodě. Na začátku jara je důležitá volba krmení, hodně používám rychle rozpadavé aminopelety od anglické firmy Sonubaits, zvláště příchuť Patentka a Krill jsou dobrá volba. Někdy stačí peletky prolít tekutou potravou, abychom zvýšili atraktivitu.
A teď k boilies – v jarních měsících většinou každý používá co nejmenší průměry, já ale NE! Prostě to hned zkouším s velkým průměrem 20 až 24 mm. Jak sám uznám za vhodné, podle času a aktivity ryb. I když na rybu dlouho čekám ( a někdy nepřijde vůbec! ) to pípnutí pak stojí to za to.
Nesmím zapomenout samozřejmě na montáže, na které nedám dopustit, potahovaná šňůrka z dílny Avid Carp – Captive Coated hooklink 15 lb, používám ji celoročně a lepší jsem neměl, je to můj velký tip a vřele doporučuji vyzkoušet. Háčky jedině od firmy Carp’r’us Centurion ATS 2000,vel. 6. nebo 8. Myslím, že o tomhle háčku není třeba dlouze mluvit neboť ho používá hodně rybářů.
Jaké nastražuji boilies? Na tuto sezonu mám jasné favority, což je u mě jednoznačně Kořeněný tuňák s Asou, Skunk boilies + nová řada boilies CHIMÉRA, která mě právě letos pomohla chytit v chladné vodě prvního pěkného lysce. Co bych vám doporučil ? Tak určitě CHIMÉRu Red, která obsahuje rybí moučky + Robin Red + Aminokomplex Oliheň + pár kapek Esenciálního oleje černý pepř, nebojte se koule nadipovat – nejlépe ponořit tak na deset minut do CSL turbodipu CHIMÉRA a stejnou dobu nechat na vzduchu, aby nasákly aktivní složky. Vše od firmy Chytil.
Určitě bude dobře fungovat teď na jaře i boilies „Rambo se červená“. Boilies obsahují extrémní množství Robin Redu od firmy Haith´s a velké procento tříděných rybích mouček. Boilies má sytě červenou barvu, jemnou strukturu a výrazné přirozené aroma, už pár kaprů mě letos pomohl Rambo přelstít!
Ale každý revír má svá specifika a určitě nejsou stejná, proto využijte prvních jarních dní a vyražte k vodě co nejdříve a když zrovna neuspějete, tak to snad nevadí, neboť příště své zkušenosti zúročíte.
Luboš KUKUČA
PS: Ryby chytá pouze ten, kdo na ně jezdí. Přeji vám do nové sezony hlavně zdraví, hodně krásných zážitku od vody nebo jak se říká, co ryba to příběh … tak i hodně příběhů s dobrým koncem.