Boilí polévka
Pro mnohé už známá a osvědčená věc, pro druhého něco nového. Rád bych napsal pár řádků o této dostupné a hlavně dost účinné návnadě.
Tuto návnadu a taktiku vnadění v poslední době často používám při svých návštěvách za rybami. Trochu si popíšeme, z čeho se polévka skládá. Kdy a za jakých podmínek lze použít? A co v této tekutině (nebo spíše kaši) nesmí chybět?
Tak, jak jsem napsal výše, jedná se o polévku anebo kaši. Záleží na možnosti dopravení návnady na lovné místo. Pokud nemáme možnost použít člun a jsme odkázáni na raketu, nesmí být materiál moc tekutý.
Základem je vždy směs mouček, pojiv a atraktantů. Ředíme vždy vodou z revíru, na kterém lovíme. Nikdy nedávám vodu z vodovodního řádu! Voda nám poslouží pro finální podobu kaše nebo polévky.
Začneme tím, že do většího kyblíku nabereme trochu vody, cca 1-2 litry. Přidáme atraktanty jako je tekuté potrava, esence a esenciální olej. Mě dobře posloužil Robin Red Liquid od firmy Haith´s.
Promícháme a pomalu sypeme směs rybích, masových mouček a dohustíme vhodným method mixem. Doporučuji sladké konopí, medová kukuřice a Robin red, kde jsou obsažené veškeré, pro ryby potřebné složky. Vždy je dobré, aby byla tato směs pro rybu zajímavá, musí do vody vydat signál, že se na krmném místě vyskytuje potrava. Ryba v tomto oblaku hledá více krmení a jelikož se z polévky nezasytí, hledá tak dlouho, až narazí na naši nástrahu, kterou okamžitě pozře. Dobrou věcí je, aby směs byla sestavena z různých složek – jak sypkých, tak tekutých, aby se šířily úplně celým vodním sloupcem. Drobná vychytávka: přidejte trochu soli. Tato metoda krmení se využívá i při lovu na zig-rig. Kamarádi používali boilí polévku na rybářských závodech a byli mile překvapení její funkčností.
V minulosti tuto taktiku používalo hodně kaprařů. Teď si myslím, že je trochu v ústraní možná proto, že láká veškeré druhy a velikosti ryb. Když nastražíme větší průměr boilí, zůstane na dně jen pro mazané a velké kapry.
Na podzim se mě osvědčilo soustředit větší množství kaše na jedno místo a montáže jsem nahazoval na okraj.
Používání této metody je takřka bez omezení, ale nejlépe funguje na vodách s hloubkou nepřesahující 5 – 7 metrů a za klidné hladiny bez vln. Při aplikaci do vetší hloubky musí být kaše hustší, aby se dokázala dostat rychleji na dno a nerozpadla se ve sloupci.
S touto technikou lovu nespotřebujete velké množství návnady a relativně levnou metodou zaujmete ryby ve velkém prostoru. Důležité ale je, aby na tomto krmném místě byla i hrubší a větší návnada, jako betainové pelety všech velikostí a trochu boili. Musíme mít vždy na paměti, že chceme rybu jen zaujmout a ne zasytit.
Boilies polívka pracuje ve vodě takto:
V budoucnu si myslím, že by se mohly prodávat přímo namíchané směsi na tuto atraktivní boilí polévku. Věřím, že i vy budete úspěšní a tato taktika vám přinese spousty krásných zážitků od vody. Vyzkoušejte …
Roman Chylík