S feederem jednoduše a lépe díl IV. 7/2015 Vlasce pro lov feederem

Tak, jako ve všech rybolovných technikách, tak i při lovu feederem platí, že celá sestava je jen tak pevná, jak pevný je nejslabší článek celé sestavy, a to je vždycky vlasec, přesněji řečeno návazec, pokud ho tedy použijeme. Při lovu feederem můžeme vybírat z celé řady vlasců, včetně pletených šňůrek, avšak ne všechny se pro lov feederem hodí, respektive ne vždy se hodí, protože ač se to nezdá, mohou mít dost odlišné vlastnosti.

1

Princip signalizace záběrů je při lovu feederem založen na citlivosti a čím dokonalejší bude přenos signálu záběru ryby přes vlasec na špičku, tím lépe. Z tohoto pohledu je nejvýhodnější použít materiály, které se neprotahují, a tudíž je signalizace nejpřesnější. Nejméně se protahují pletené šňůry, navíc mají i při nízkém průměru vysokou nosnost, ale ani přes tyto klady nemusí být výhodou. Při lovu feederem totiž používáme na návazce tenké vlasce, a ty pak v kombinaci s nepružící pletenkou často praskají, a ztrácíme tak mnoho ryb.

2

Je výhodnější oželet něco z této zdánlivě vhodné „nepružnosti“ ve prospěch úspěšného a bezpečného zdolání ryby a raději si pořídit méně průtažný vlasec, který s návazcovým vlascem mnohem lépe „spolupracuje“.

3

Na trhu jsou spousty vlasců a bohužel i velký nešvar výrobců, kteří nadhodnocují jejich nosnost a uvádí slabší průměry, než jaké vlasce ve skutečnosti mají. Pro feeder se hodí vlasce co nejméně průtažné, ale takové vlasce mohou mít velkou paměť a při silnějších průměrech připomínají spíše drát. Je proto dobré hledat vlasce poddajnější s malou pamětí, protože s takovými vlasci se lépe nahazuje a při lovu s feederovými pruty, které mají malá očka, to každý ocení. Nejde tu o vzdálenost, protože feederem se při běžném lovu příliš daleko nenahazuje, ale o přesnost. Je dobré, když je vlasec odolný proti otěru, jelikož lovíme na dně a vlasec často přijde do styku s kameny, štěrkem, různými překážkami a poměrně dost trpí.

4

Obvykle používáme vlasce o průměrech 0,16-0,23mm, přičemž úplně nejčastější rozpětí je 0,18-0,22mm. Tendence je používat slabší vlasce, avšak já to nepovažuji v drtivém procentu případů za nutnost a dávám přednost vlascům silnějším, protože mi přináší více užitku a větší jistotu při zdolávání ryb. Mohu s ním bezpečně odhazovat větší zátěže, netrpí tolik oděrem a vlasec o průměru 0,22mm je pořád natolik tenký, že se s ním dobře pracuje. Navíc není tak pružný jako například osmnáctka.

S kmenovým vlascem ryby většinou vůbec nepřijdou do styku a je jim tudíž jedno jak silný ho máte. Jen v silném proudu, který tlačí na vlasec, může být slabší průměr výhodou, protože na tenký vlasec proud tolik netlačí a můžeme si pak dovolit třeba jemnější špičku nebo menší krmítko. Co se barvy vlasců týká, myslím, že na ní v našich přirozeně zakalených vodách ve kterých u dna není prakticky nic vidět, nezáleží. Používal jsem tmavé vlasce i v úplně čistých vodách a rybám to bylo evidentně jedno. Názory na tohle mohou být samozřejmě různé, ale má praxe ukazuje, že je to prostě tak. Ovšem co se návazcových vlasců týká, pak v čisté vodě doporučuji vlasce co nejméně nápadné, tedy nebarvené.

Na počátku jsem vzpomněl pletenou šňůru a příliš jsem ji neocenil. To ale neznamená, že ji zavrhuji. Naopak. Při lovu ve velkých vzdálenostech, a v době, kdy jsou záběry špatně čitelné, ji dovedu ocenit. Je však třeba opatrného počínání při zdolávání, použít v koncové sestavě feederovou gumu a výhodou je použití spíše měkčího prutu, pokud je nutné lovit s hodně tenkými návazci.

MT